Mýty o stomii
O stomii se příliš nemluví, proto je kolem ní spousta mýtů a domněnek. Pojďme si je potvrdit nebo vyvrátit. Pokud jsme na něco zapomněli, napište nám.
Stomii mají jen starší lidé - NE
O stomii se příliš nemluví a lidé si často myslí, že se týká jen starších lidí se závažným onemocněním. Proto jí mnohdy odmítají i v případě, že jim může zachránit život.
Stomii může mít každý. Když má miminko při narození špatně vyvinutá střeva, zachrání mu život dočasná stomie. Pro mladé lidi s Crohnovou chorobou je stomie řešením pro kvalitnější život, někdy i pro život samotný.
Stomie jako poslední varianta léčby – NE
Stomie je navždy – ANO i NE
Stomické pomůcky podtékají, nedrží, zkrátka je to potíž – NE
Už nikdy nepůjdu mezi lidi – NE
Každý to uslyší – NE
Stomii můžu mít jen po rakovině střev – NE
- Při velkých problémech se záněty střev, na které nezabírá léčba
- Při akutní břišní příhodě, překážce nebo proděravění střeva, zánětlivých výchlipcích střev, při vrozených vývojových vadách, úrazech a poraněních
- Z řady dalších příčin jako jsou píštěle, inkontinence stolice, poškození z ozařování, endometrióza, překážka v močových cestách, neléčené záněty močových cest apod.
Raději umřít, než mít stomii – NE
Stomie bolí – NE
O stomii se nemluví – ANO i NE
Všichni poznají, uvidí, ucítí, že mám stomii – NE
Protože máme pytlík na břiše, máme také obavy z případného zápachu. Ti, kdo se setkali se stomickými pomůckami, které se používaly ve 20. století, se zápachu přirozeně obávají. Dnes by už ale díky moderním pomůckám nemělo být nic cítit. Pokud ano, je to chybným výběrem pomůcky, chybou v péči o stomii nebo jinými faktory. Někdy jsme také na vnímání pachů citlivější a sledujeme se více, zejména, pokud se přidají zvukové projevy.
Nebojte se zeptat blízkých a uvidíte, že jim někdy ani nedojde, že vlastně stomii máte.