Jednou z příčin k vytvoření vývodu mohou být onkogynekologická onemocnění. Jedná se o méně časté příčiny, ale tím spíš stojí za to je zmínit, protože informací k nim je poměrně málo. Pokud žena toto téma řeší, může pro ni být tento článek důležitý nebo minimálně užitečný.
Typy onkogynekologických diagnóz
Některá onkogynekologická onemocnění mohou být zaměňována s endometriózou a naopak. Přesná diagnóza vyžaduje specializované pracoviště, kde jsou lékaři schopni určit druh onemocnění.
Karcinom vaječníků
Onkogynekologické onemocnění může vést k vytvoření stomie v případech, kdy je zhoubný nádor v blízkosti střev nebo konečníku. K těmto případům patří pokročilý karcinom vaječníků, kdy původní nádor vytváří metastáze, které se volně pohybují břišní dutinou a mohou zasáhnout různé orgány včetně střev. Mohou tak způsobit de facto kolorektální karcinom.
Karcinom rektovaginálního septa
Ne zcela běžným může být nádor rektovaginálního septa, tenké přepážky mezi pochvou a konečníkem. V takovém případě se nejedná o onkologické onemocnění střev nebo konečníku. Stísněné prostředí malé pánve však může v případě blízkého chirurgického zásahu vést k vytvoření jak dočasného, tak i trvalého vývodu.
I když nejsou přímo zasaženy tkáně střev nebo konečníku, je možné, že vzhledem k dodržení onkologické radikality bude potřeba odstranit i zdánlivě nezasažené tkáně v těsné blízkosti – tak, aby byl nádor odstraněn s dostatečným přesahem zdravé tkáně a nedošlo k jeho návratu (recidivě).
Léčba onkogynekologických diagnóz
Dutina břišní a malá pánev jsou z hlediska chirurgických zákroků složitými místy, v nichž bývají omezené možnosti ozařování, aniž by přitom došlo k poškození dalších orgánů, typicky pak močového měchýře. Proto chirurg mnohdy zvolí raději řešení dočasnou stomií, aby pacientku uchránil před rizikovým ozařováním.
Chirurgický zákrok
S ohledem na výše uvedené jsou pacientky v rámci léčby onkogynekologických onemocnění formou chirurgického zákroku informovány o možnosti vytvoření vývodu. Ve většině případů však stomii není nutno vytvořit.
Ozařování
Pokud lékaři k ozařování přistoupí, děje se tak zpravidla až po chirurgickém zákroku. Při ozařování dochází k narušení struktury tkání, takže v opačném pořadí může být chirurgický zákrok značně rizikový. Navíc ozářené tkáně se hůře hojí.
Cesty pacientek s onkogynekologickým onemocněním
Jednotlivými kroky prevence, diagnostiky a léčby rakoviny vaječníků, děložního hrdla, děložní sliznice i dalších onkologických diagnóz vás provedou jednoduché návody spolku Hlas onkologických pacientů.
Kam se můžete obracet?
