Jsem kolostomička, ale používám jednodílný výpustný systém. Ten je vhodné vyměňovat každý den a já preferuji ráno, kdy není stomie ještě tak aktivní. Někdy se mi ráno nechce. Chci si dát kafe a snídani a zůstat v pyžamu klidně celý den. Jen tak se válet. A tak se výměna pytlíku přesune na večer. Někdy se mi to ale nevyplatilo, protože v ten čas vulkánek zrovna soptil… Občas musím pytlík vyměnit i na cestách. Následující postup péče o stomii je vhodný pro jednodílné systémy:
Postup výměny stomické pomůcky:
- Po umytí rukou odstraním pytlík odstraňovačem adheziv (ve formě spreje nebo ubrousků). Při jeho použití se kůže nezatěžuje a nepoškozuje. Ubrousky preferuji na cestách, doma raději používám sprej. Nastříkám jej mezi kůži a podložku nebo ubrouskem otírám prostor mezi kůží a pytlíkem. Tím se po chvilce naruší lepící vrstva a pytlík jde šetrně sejmout.
- Umyju okolí stomie mycím prostředkem určeným pro stomiky. Tělové gely nepoužívám, jsou mastné a pytlík pak nemusí dobře držet. Pokud je používáte rádi, je nutné, po jejich použití, odmastit okolí stomie mýdlem. Od doby co mám stomii, používám na vše mýdlo Protex, protože je antibakteriální a jeho příjemná vůně překryje případné pachy. Na cestách použiji čistící prostředek ve formě ubrousku.
- Po důkladném osušení, případně oschnutí aplikuji v případě potřeby ochranný pudr či krém. Tyto přípravky vyléčí případné problémy v okolí stomie.
- Připravím si pytlík, který vystřihnu dle velikosti stomie. Někdo otvor vytvaruje, někdo má velikost odpovídající stomii. Před nalepením je dobré lepicí část nahřát rukama, případně přiložit na tělo nebo položit na radiátor topení, může pomoci horký vzduch z vysoušeče rukou nebo vlasů. Nahřátí pomůže lepšímu přilnutí lepidla. Nedoporučuji nahřívání v mikrovlnné troubě, to může poškodit filtr.
- Na okolí stomie nanesu ochranný film, který vytvoří jemný film chránící pokožku. Nechám ochranný film chvilku zaschnout.
- Připravený pytlík nalepím, vše řádně uhladím a chvilku držím ruku v místě nalepení, aby podložka správně přilnula a držela na těle.
- Výměnu pytlíku se snažím provádět tam, kde nebudu nikým a ničím rušena. Pokud musím použít sociální zařízení mimo domov, vyhledávám uzavřené kabinky, vhodná je kabinka pro vozíčkáře, která je většinou vybavena umyvadlem. Před samotnou výměnou je dobré připravit si igelitový sáček na odpad.