Znáte ten obrázek s kolečkem a šipkou s popiskem „vaše komfortní zóna“ a kruhem „kde se dějí zázraky“?
Mě často rozčiloval a dodnes s ním plně nesouzním. Podle mě není nezbytné opouštět svou komfortní zónu, abychom mohli zažít něco velkého. Obzvlášť pokud se (ještě) necítíme příjemně ani ve svém těle. Proč tedy ten obrázek vůbec zmiňuji? K něčemu mě přivedl, ke snaze rozšiřovat svou komfortní zónu. Když ji dostatečně rozšířím, může se protnout se zónou zázraků.
Svou komfortní zónu ráda rozšiřuji na cestách. Za poslední roky jsem toho nacestovala tolik, že se mi o tom ani nesnilo. Cestování miluji. Co na tom, že nedílnou součástí mého batohu či kufru je zásoba stomických pomůcek. Díky komplikované formě Crohnovy nemoci mám totiž ileostomii. Nebudu předstírat, že je péče o stomii na cestách snazší než doma. Vyžaduje to vše pečlivě promyslet a naplánovat, alespoň v začátcích. Můžu vás ale ujistit, že praxí je vše jednodušší.
Dobrá příprava je základ (překvapivě). Já jsem plánovací, mé cestování tedy začíná tvořením seznamu co s sebou. Stomické pomůcky píšu většinou hned za pas a peníze. A protože cestuji relativně často, seznamy mám uložené a aktualizuji je podle toho, co se osvědčilo či neosvědčilo. Mám seznamy rozdělené podle délky pobytu, místa a sezóny. Mám tedy seznamy na: prodloužený víkend na horách (jaro a podzim); prodloužený jarní víkend ve městě; týden na pláži s kufrem; 2 týdny na cestách v létě s batohem, apod. Před cestou si seznam vytisknu a odškrtávám, abych nic nezapomněla.
Cestování se stomií připravuje několik výzev. Jakmile je jasná destinace, délka pobytu a způsob přepravy, sbalím dostatečný počet pomůcek a promýšlím i nouzové varianty (ztracené zavazadlo, kontroly na letišti apod.). Mám zkušenosti s letadlem (max. 5 hod vkuse), vlakem (20 hod), autobusem (15 hod), lodí (30 hodin), stopem, autem, dolmuší atd. V neposlední řadě rozmýšlím jídlo. Jídlo mám totiž také moc ráda, a protože své zdraví řeším spíše tzv. alternativní cestou než léky, otázka jídla je zásadní. Často ovlivňuje i výběr ubytování, protože preferuji možnost uvařit si zdravé jídlo po svém.
Po svých cestovatelských zkušenostech myslím, že můžu sdílet pár tipů, jak si cestování užít a minimalizovat stres, který může stomie způsobit (nejen na cestách). Zároveň bych moc ráda slyšela, jak prožíváte cestování vy. Jaké jsou vaše vychytávky, rady a tipy? Případně co vám brání v tom, abyste cestovali? Neříkám, že budu mít odpovědi na všechny cestovatelské dotazy, ale předpokládám, že tu nejsem sama V komentářích je prostor pro sdílení dobré praxe, (zpětně) veselé (katastrofické) historky i pro vyjádření případného zájmu, které ze zmíněných témat (balení, doprava, jídlo, vychytávky…) vás zajímá a mám ho více rozepsat. Pojďme si pomoci rozšířit své komfortní zóny, zázraky jsou na dosah.
Těším se na vaše komentáře a přeji šťastnou cestu, ať už míříte kamkoli. Lucie