Stomie a plavání
Víte o tom, že i se stomií si můžete užívat vodních radovánek? Základem je dobře zvolená pomůcka.
Pokud zvládnete nemoc a nemáte jiný zdravotní problém, můžete, díky moderním stomickým pomůckám, dělat skoro vše jako dřív. Plavání dokonce patří mezi doporučené aktivity. Jen je třeba sebrat odvahu a trochu se na to připravit. Důležité je vyzkoušet, co právě vámi používaná pomůcka vydrží ve vodě.
Jak na koupání se stomií?
První pokusy vyzkoušejte doma ve vaně, nebo v malém bazénku. Pokud pomůcka nefunguje správně, je třeba zkusit jinou. Obecně platí, že pokud máme vhodnou pomůcku a umíme s ní zacházet, nemusíme se bát. Mnoho z nás jezdí do lázní, chodí do sauny, na koupaliště, plave a potápí se v moři. Jeden milovník potápění nám sdělil, že i po 4 hodinách drží pomůcka bez problémů na svém místě.
Rady a tipy
Máme zkušenosti, že v teplé vodě pomůcka více přilne k tělu, ale okraje podložky se trochu rozmáčí. V tom případě je vhodné použít půlkroužky, které zvětší přídržnou plochu a zabrání rozmáčení okrajů.
Zásadní roli hraje dobře připravený podklad pro nalepení pomůcky. Dejte si pozor na opalovací krém, šampon, či mýdlo s příměsí hydratačních olejů, protože mastné složky v nich obsažené mohou pomůcku odlepit.
Před koupáním je důležité přelepit filtr a zkontrolovat přilnutí podložky.
Po koupání je dobré důkladně osušit okolí stomické pomůcky a opět zkontrolovat podložku a sáček.
Ileostomikům doporučujeme před pobytem ve vodě moc nejíst, aby nafouklý sáček pobyt ve vodě nezkomplikoval. Pro kolostomiky může být fajn použít irigaci.
Nezapomeňte si vzít taštičku s náhradními pomůckami.
Co na sebe?
Ženy preferují jednodílné plavky, plavky s vysokým pasem, nebo tankiny.
Muži nosí plavky na kšandy, neoprenový pás, nebo na míru ušitý pás z plavkoviny.
Můžete si také nechat ušít plavky na míru.
Existuje i “ledvinka“, díky které je možné pytlík skrýt před zraky zvědavců, ale bohužel se přestávají vyrábět.
Osobní zkušenosti s plaváním
Skoro polovina z nás chodí plavat často, pravidelně a rádo. Někteří nechodí proto, že koupání nebylo nic pro ně ani před stomií, nebo nemají dobrou zkušenost. Většina začala plavat mezi 6. měsícem až jedním rokem od operace. Jsou i tací, kteří již po zahojení pooperační jizvy hupli do vody.
Plavání v bazénu, moři, nebo relax ve vířivce je pro mě neodmyslitelná součást života. Několik prvních návštěv bazénu jsem prožila ve strachu a neustále si pomůcku kontrolovala. Postupem času ze mě strach opadl a když jdu dnes plavat, pytlík už vůbec nevnímám. Vždy si ho ale pojistím nalepením půlkroužků. Abych se cítila dobře, nosím plavky v celku, nebo s vysokým pasem. Ve sprchách stojím tak, abych neprovokovala a nepoutala na sebe pozornost. Po koupání ráda zajdu do sauny a solária, nebo na masáž.
Nemám problém plavat, vše ale musím důkladně naplánovat. Do vody chodím zásadně s čerstvě nalepenou stomickou pomůckou a vím, že ve vodě mohu strávit maximálně dvě hodiny, pak musím pomůcku vyměnit, protože se začne odlepovat. Jelikož nemohu nikde koupit plavky, které by mi vyhovovaly a stomický pytlík zakryly, používám neoprenový pás. I když chvíli trvalo přijít jak na to, neodradilo mě to a jsem rád, protože si tak mohu užít letní dny.
Stomické pomůcky a voda
Z vlastní zkušenosti víme, že stomici se nemusí všude setkat s pochopením. Někteří z nás zažili ve sprchách, v sauně nebo bazénu netaktní jednání návštěvníků nebo i personálu. Rozšířeným problémem je neznalost a chybějící informace, jak veřejnosti, tak i zaměstnanců a provozovatelů veřejných bazénů, koupališť nebo lázní. Ti často nevědí, co je stomie a že je s ní možné plavat. Obávají se, že obsahem sáčku znečistíme bazén a proto jsme informovali Asociaci bazénů a saun už ví, že stomici mohou chodit do bazénu. V článku najdete certifikáty o voděodolnosti stomických pomůcek a prohlášení Rady odborníků k tomuto tématu.