Jedním z nejčastějších důvodů založení stomie je rakovina tlustého střeva a konečníku neboli kolorektální karcinom. Zhoubný nádor tlustého střeva a konečníku se vyvíjí pomalu, ale podobně jako jiné zhoubné nádory se může šířit do okolních i vzdálených částí těla.
Výskyt zhoubných nádorů tlustého střeva a konečníku
V České republice je každý rok nově diagnostikováno asi 7 000 pacientů s kolorektálním karcinomem a přibližně polovina zemře, protože nádor je zjištěn v pokročilém stadiu. U mužů je incidence i mortalita kolorektálního karcinomu vyšší než u žen.
Typický věk českého pacienta s kolorektálním karcinomem sice leží v intervalu 65–74 let, ale téměř 18 % všech nemocných je mladších 60 let.
Příčiny vzniku kolorektálního karcinomu
Většina případů je diagnostikována u lidí ve věku 50 let a starších. Díky screeningu pro osoby ve věku od 50 let se výskyt kolorektálního karcinomu v posledních letech snižuje. A naopak – zvyšuje se počet pacientů, u kterých je odstraněn polyp/adenom, z něhož by se mohl časem vyvinout zhoubný nádor.
Kolorektální karcinom se vyskytuje i u osob mladších 50 let. Vyšší pravděpodobnost vzniku kolorektálního karcinomu mají lidé, v jejichž rodinné anamnéze se objevila familiární adenomatózní polypóza (FAP) nebo Lynchův syndrom. V obou případech se jedná o genetickou predispozici ke vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Zvýšené riziko představují i chronická zánětlivá onemocnění střev, jako je zejména Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida, ale také přítomnost velkého počtu nenádorových polypů na vnitřním povrchu tlustého střeva nebo konečníku.
Mezi rizikové faktory patří nedostatek fyzické aktivity a také strava s vysokým obsahem tuků.
Příznaky kolorektálního karcinomu
První příznaky, že se ve střevech něco nepatřičného děje, jsou rozdílné a mohou mít mnoho příčin. Může jít například o dlouhodobější průjem, dlouhodobější zácpu, bolesti břicha nebo konečníku.
Změna způsobu vyprazdňování
Každý máme jiný způsob stravování a trávení, jiné aktivity, jinak fungují naše střeva. Podle toho funguje i vyprazdňování. Ovlivňuje ho také to, kolik a co pijeme nebo jaké je roční období.
Naše vyprazdňování bychom měli průběžně pozorovat a sledovat, zda se jeho způsob dlouhodoběji mění. Čeho si všímat?
- Zvýšená plynatost
- Častější nutkání na stolici, avšak bez dostatečného vyprazdňování
- Zmenšený průměr toho, co ze střev odchází
- Dlouhodobé nevysvětlené bolesti v dolní části zad (někdy v podbřišku)
- Přítomnost krve ve stolici
- Anémie
Pokud zjistíte některé z uvedených příznaků, nepodceňujte je a nechte se vyšetřit. Problém je třeba řešit co nedříve.
Strach ani panika nejsou na místě. Všechny uvedené příznaky mohou způsobit různé zdravotní problémy.
Přítomnost krve ve stolici
Přítomnost krve ve stolici je varování. Má mnoho příčin. Není třeba hned myslet na nejhorší, ale rozhodně je potřeba zajít k lékaři. Krev ve stolici způsobují:
- Hemoroidy
- Polypy
- Zhoubné nádory
- Jiná onemocnění (např. zánět)
Polypy ve střevech rostou klidně třeba i řadu let. Krev ve stolici způsobily u 30 % (v roce 2010), respektive 41 % (v roce 2021) vyšetřených pacientů. Polypy je třeba odstraňovat, po několika letech z nich totiž může vzniknout zhoubný nádor.
Ten lékaři diagnostikovali jen u 5-7 % (v roce 2010), respektive 2,2 % (v roce 2021) vyšetřených osob, které měly ve stolici krev. V raných stádiích jsou zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku dobře řešitelné.
Měli bychom také mít na paměti, že některé nádory a polypy ve střevech rostou a nekrvácí. Způsobují ale jiné problémy, např. zvýšenou únavu, chudokrevnost nebo nevysvětlitelné dlouhodobé bolesti břicha nebo zad ve spodní části páteře.
„Víte, jak předcházet onemocnění? Doporučuji zdravý životní styl, pohyb, nepřepínat se, být v pohodě a nebát se řešit své zdravotní problémy včas.“
Marie Ředinová, vedoucí Informačního centra pro stomiky
Screening kolorektálního karcinomu
Na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máme nárok a kdy?
- Lidé 50+ – 1x ročně test na skryté (okultní) krvácení ve stolici nebo 1x za deset let kolonoskopie
- Lidé 55+ – každé 2 roky test na skryté (okultní) krvácení ve stolici nebo 1x za deset let kolonoskopie
Cesta pacienta prevencí, diagnostikou a léčbou
V Českém ILCO spolupracujeme s Hlasem onkologických pacientů na projektu Cesta pacienta. Společně s lékaři jsme se podíleli na přípravě Cesty pacienta s kolorektálním karcinomem, která vás jednoduše provede příznaky, diagnostikou a léčbou tohoto onemocnění.

Užitečné odkazy
- Národní program screeningu kolorektálního karcinomu v České republice
- Národní zdravotnický informační portál – heslo Rakovina tlustého střeva a konečníku: diagnóza
- Hlas onkologických pacientů

Příběhy stomiků s kolorektálním karcinomem
František, trvalá stomie

Romana, trvalá stomie

Ondřej, trvalá stomie
