Stomie a intimita
Stomie nám pomáhá vyřešit zdravotní potíže, ale někdy přináší i jiné problémy. Například v oblasti sexu. Víte, že stomie nemusí být překážkou v intimním životě?
Obzvláště s „čerstvým“ stomikem zmítají emoce a své tělo může najednou vnímat zcela jinak. Každý z nás určitě řešil podobné otázky:
- Jsem ještě přitažlivá/ý?
- Mohu žít plnohodnotným sexuálním životem?
Záleží nejen na vás, jak budete vnímat své tělo i s touto “kosmetickou vadou”, ale také na vašem partnerovi. Mezi partnery musí panovat naprostá důvěra. Může k ní napomoci nejen konverzace, ale i doteky, objetí, mazlení. Nebojte se mluvit o vašich potřebách, tužbách a myšlenkách. Sdílejte, co vás znepokojuje a naopak co vám vyhovuje. Nebojte se otevřeně řešit problémy. Vše je o vzájemném pochopení a lásce.
Faktory ovlivňující intimní chvíle
- Strach z nekvalitního sexuálního výkonu
- Strach ze zápachu, podtečení, či uvolnění stomické pomůcky
- Vnímání vašeho těla
- Deprese
- Léky – antidepresiva, léky na krevní tlak
- Chemoterapie / ozařování
- Alkohol
Sex je z 95% psychickou a z 5% fyzickou problematikou. Pokud tedy něco nefunguje jak má, zamyslete se na psychologickými faktory.
Co řeší ženy?
U žen může docházet při styku k bolestivosti, zvýšené citlivosti, pocitu sucha nebo k vaginálnímu výtoku. Těmito potížemi trpí převážně ženy, kterým byl odstraněn konečník. Pomoci mohou lubrikační gely, estrogenové krémy, hormonální léčba, nebo změna polohy při sexu. Je vždy dobré se obrátit na svého gynekologa. Obavu z intimity můžete zmírnit krajkovým pásem nebo na míru šitým pásem, návleky na stomický sáček, či korzetem, nebo košilkou.
Co řeší muži?
U mužů se můžou vyskytnout bolesti a ztráta chuti na sex. Je zapotřebí zachovat klid, s partnerkou si o tom promluvit a s trpělivostí to zkoušet dál. Pokud intimní potíže přetrvávají a dochází k problémům s erekcí a ejakulací, můžete využít vakuovou pumpu, léky (např. Viagra), injekce, apod. U mužů není tolik možností v oblékání, ale pokud jsou vaše obavy velké, můžete si nechat ušít pás, kterým sáček zakryjete.
Co řeší nezadaní?
Stomici, kteří jsou sami a hledají partnera, mají často velké obavy, zda najdou vhodný protějšek, kterému stomie nebude překážet a vadit.
Jak a kdy říct, že mám stomii?
Je dobré, aby tato informace zazněla hned na začátku. Usnadní to situaci vám oběma a váš protějšek tak bude mít dostatek času srovnat se s tím a rozmyslet si, jak s touto informací naloží. Pokud zjistí, že je to pro něj/ni nepřekonatelný problém, budete alespoň vědět, na čem jste. Neztrácejte naději. Je mezi námi mnoho lidí, kteří vedou manželský život, mají děti a seznamují se.
Rady pro intimní chvíle
- Pokud je stomická pomůcka správně nalepená, nehrozí odlepení při různých polohách
- Nesnažte se o sex brzy po operaci, dejte tomu čas, aby se vám vrátila síla a sebedůvěra
- Nesnažte se za každou cenu partnerovi vyhovět
- Před stykem si vyměňte stomickou pomůcku – můžete ji přehnout či přelepit do menšího tvaru
- Při obavách ze vzhledu použijte stomický pás, návlek na sáček apod.
- Obavy a strach vašeho partnera neznamená odmítnutí
- Sexuální aktivita nemůže poškodit stomii. Pokud máte partnera stejného pohlaví, může chirurgické odstranění konečníku ve vašem sexuálním vztahu představovat problém. Styk prostřednictvím stomie je nebezpečný a nedoporučujeme ho.
Nebojte se vztahů a intimity
Čas pomáhá hojit rány nejen fyzické. Stomie je jen kosmetická vada na kráse, ale o kvalitě člověka nic nevypovídá. Není nutné se vzdát/bát vztahů a intimního života. Partnerství se stomikem je stejně stabilní, jako kterýkoliv jiný vztah.