Pomůcky
K rychlému návratu do normálního života pomůže výběr správných pomůcek a péče o stomii. Doufáme, že díky našim informacím vše brzo zvládnete. Držíme vám palce! Správná péče o stomii dokáže náš život velmi zjednodušit.
Stomie se stala součástí vašeho života i těla.
Je důležité novou situaci co nejrychleji přijmout a naučit se o stomii pečovat.
Po příchodu z nemocnice vám v koupelně zaberou místo neznámé prostředky pro péči o stomii a ve skříni krabice plné divných sáčků. Jak se v tom všem vyznat, jak o stomii pečovat a co dělat v případě potíží vám poradí stomická sestra.
Některé pomůcky pomáhají udržet pytlík tam, kam patří. Výběr jednotlivých pomůcek a prostředků ovlivňuje to, jaký druh stomie máte, vzhled jejího okolí, individuální snášenlivost jednotlivých pomůcek nebo odlišné potřeby každého z nás. Nelze doporučit jednu zaručenou pomůcku pro každého, ale snad vám alespoň usnadníme orientaci.
Stomie i tělo se mění, a proto je někdy nutné vyměnit dlouho vyhovující pomůcky nebo prostředky za jiné. Nebojte se toho a řekněte sestřičce, pokud vám pomůcka nesedí, nevyhovuje, nebo nějak omezuje. Správným výběrem a používáním předejdeme zdravotním komplikacím a nepříjemným situacím.
Jak se v tom všem vyznat a orientovat? Možná vám pomůže skvělé video o stomických pomůckách a náš rozcestník informací.
Základní informace o stomických pomůckách
Kdo předpisuje pomůcky
Stomické pomůcky předpisuje smluvní lékař pojišťovny odbornosti URL, PRL, CHR, INT, OHM.
Předpis se nazývá „Poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku“ a dostanete ho v podobě ePoukazu. Lékař ho může předepsat maximálně na 3 měsíce.
Pomůcky nelze předepisovat zpětně a na daný měsíc se předepisují pomůcky nejpozději poslední den v měsíci.
Jak získám pomůcky
Před odchodem z nemocnice dostaneme veškeré informace o péči a pomůckách. Stomasestra nám pomůže vybrat správné a vyhovující pomůcky a z nemocnice odejdeme s jejich zásobou na první měsíc. Delší období se nedoporučuje, protože stomie po operaci mění svůj tvar a velikost a je možné, že v prvních měsících budeme muset změnit pomůcku.
Kdykoli vám přestanou vyhovovat stávající pomůcky, obraťte se na stomasestru, která vám poradí a společně vyberte jiné.
Ne každý má možnost navštěvovat stomaporadnu, a tak obdržíme seznam a informace pro lékaře, který nám bude pomůcky nadále předepisovat.
Limity pomůcek
Naprostá většina stomických pomůcek dostupných u nás je plně hrazena zdravotními pojišťovnami. Jaké jsou možnosti a limity najdete na stránce Limity stomických pomůcek.
Zdravotní pomůcky pro pacienty se stomií nepodléhají schválení revizního lékaře.
Bližší informace poskytují infolinky stomických firem, stomasestry a kluby stomiků.
Když pomůcky nestačí
Může se stát, že nám stanovený limit pomůcek nestačí, ať už je příčinou průjmové onemocnění, poranění v okolí stomie, nerovnost nebo něco jiného.
Pokud vám pomůcky nestačí dlouhodobě, zkuste se poradit o změně pomůcky nebo zkontrolujte postup ošetřování se stomickou sestrou.
V ojedinělých a dobře zdůvodněných případech může být navýšen limit pojišťovnou.
Firmy dodávající pomůcky
Jak často se mění pomůcka
Uzavřený sáček jednodílný se po naplnění vymění dle četnosti vyprazdňování 1-2x denně.
U uzavřeného sáčku dvoudílného se podle potřeby 1-2x denně vymění pytlík, ale podložka zůstává na těle 3-4 dny.
Výpustné/urostomické sáčky jednodílné se podle potřeby během dne vypouští a celý sáček se jednou denně vymění.
Výpustné/urostomické sáčky dvoudílné se podle potřeby během dne vypouští a jednou denně se vymění pytlík, ale podložka zůstává 2-3 dny.
Sáček i podložku můžete mít na těle delší dobu než se uvádí, ale to nedoporučujeme, protože delším nošením se snižuje lepivost podložky. Také se může opotřebovat nebo ucpat filtr a je lepší předejít nepříjemným situacím.
Stomický sáček
Důležitou součástí vašeho života se okamžikem zavedení stomie stává stomický sáček, který slouží k zachycení stolice nebo moči. Abyste byli v bezpečí, potřebujete si vybrat správnou pomůcku.
Pytlíků je mnoho druhů a není jednoduché se v nich vyznat.
Existují jednodílné nebo dvoudílné, liší se podle druhu stomie, tvarem, velikostí, barvou, konstrukčním provedením, konstrukcí filtru, druhem uzamykacího systému a mnoha dalšími parametry. Se správným výběrem by měla pomoci zkušená stomasestra, která by vás také měla čas od času informovat o novinkách na trhu.
Aktuální limity stomických pomůcek hrazených pojišťovnou jsme pro vás sepsali ZDE.
Různé typy stomických sáčků
Podle druhu stomie
Kolostomické = uzavřené pytlíky jsou určené pro vývody z tlustého střeva. Kolostomici mají většinou tuhý odpad a stomie ho odvádí 1-2x denně, proto bývá doporučován uzavřený systém. Při naplnění maximálně do poloviny se musí pytlík vyměnit. Pokud jste kolostomik a máte odpad kašovitý nebo odcházející častěji, pak je lepší používat ileostomické vypouštěcí pytlíky.
Ileostomické = výpustné jsou vhodné pro stomie z tenkého střeva. Ileostomici mají většinou odpad řídký a odvádí několikrát denně, proto jim vyhovuje, že nemusí měnit pytlík několikrát denně. Odpad několikrát denně vypustí a není potřeba sáček pokaždé měnit.
Urostomické pytlíky slouží lidem s vývodem močových cest a pomocí výpustného ventilu se tekutina odvádí několikrát denně.
Je možné si vybrat, co chcete používat, a typ pomůcky střídat.
Velikost sáčků
Existují různé velikosti sáčků. Pro kolostomii a ileostomii některé firmy vyrábějí sáčky mini, midi, standard, maxi, nebo označují velikost množstvím.
Ukázka udávaných velikostí sáčků: Maxi 720ml, Midi 560ml, Midi 460m, Mini 280ml.
Někdy je těžké se rozhodnout, jakou velikost potřebujeme. Velké pytlíky jsou vhodné v období po operaci, nebo pokud stomie odvádí často a velké množství. Jakmile se stomie po pár měsících zklidní a upraví se chod střev, je možné přejít na menší velikost sáčku. Existují i mini sáčky, které jsou zejména vhodné pro irigující pacienty nebo pro děti. Některé firmy mají speciální řadu sáčků pro děti.
Urostomické sáčky mají některé firmy pouze ve standardní velikosti, ale dodávají se i v rozlišení midi, maxi a zřídka i mini. Na noc si urostomici přidávají noční sáček.
Podložka plochá nebo konvexní
Pokud máme stomii vyvedenou nad povrch břicha a její okolí je rovné, můžeme používat ploché podložky.
Pokud je stomie propadlá, nevyčnívá nad povrch břicha, nebo jsou v jejím okolí velké nerovnosti, může docházet k podtékání. Tomu může zabránit používání konvexní podložky, která je mírně prohnutá a lépe k okolí stomie přilne.
Jednodílné, dvoudílné, adhezní
Jednodílný systém je specifický tím, že lepící podložka je přímo součástí pytlíku a vše se najednou nalepí na okolí stomie. Při každé výměně je nutné celý pytlík sundat.
Dvoudílný systém se skládá z podložky, která se nalepí na tělo a následně se na ní nacvakne pytlík. Podložka zůstává na těle dva až tři dny a mění se pouze pytlík.
Adhezní (samolepící) systém se skládá z podložky, která zůstává na těle dva až tři dny, a na speciální plochu podložky se přilepí sáček.
Každý preferuje něco jiného, někdo má radši jednodílný systém, protože sáček působí placatěji na břiše, někdo naopak dvoudílný, protože není potřeba odstraňovat podložku tak často.
Tvar a materiál podložky
Podložka jednodílného sáčku nebo samostatná podložka u dvoudílného systému se vyrábí v různých tvarech, velikostech, rozdíl je i v materiálu a tloušťce použitého materiálu.
Většinou se jedná o velmi účinnou lepivou plochu, která obsahuje hojivé složky, aby se kůže v okolí stomie neustálým nalepením neničila.
Urostomický noční sáček
Noční sáček má velkou kapacitu a zajistí klidný spánek urostomikům, bez nutnosti několikrát za noc vstávat a vyprazdňovat sáček.
Sáček se připojí ke standardnímu pomocí adaptéru. Adaptér a příslušenství k uchycení sáčku nad postel bývají součástí nočního systému. Vaky mohou být jednorázové nebo na období několika dní, a pak je třeba je vyměnit.
Materiál sáčku
Většina stomiků používá sáčky, které mají textilní povrch béžové nebo šedé barvy, ale existují i průhledné, které jsou vhodné v období po operaci.
Některé pytlíky mají upravenou vnější vrstvu s nahlížecí průhlednou částí, pro kontrolu stomie.
Při výběru myslete na to, jak vám jsou příjemné na těle, jestli v letních vedrech není pod pomůckou horko, nebo třeba slyšíte šustění, které se u některých materiálů může objevit.
Vystřihovací, předstřižené, tvarovatelné podložky
Podložka se musí před nalepením vytvarovat podle tvaru stomie. Otvor by neměl být o moc větší a ani příliš těsný, jinak může docházet ke komplikacím. Podložku je nutné buď vystřihnout, vytvarovat a nebo máme velikost odpovídající předstřiženému otvoru podložky.
Na vystřihovací podložku předkreslíme tvar stomie a vystřihneme pomocí kulatých nůžek.
Předstřižené jsou určené pouze pro tvarově stálé a souměrné stomie s odpovídajícím rozměrem.
Tvarovatelné podložky vytvarujeme prsty do požadovaného tvaru bez použití nůžek. Stomie by pro tento typ podložky měla být alespoň 0,5cm nad úrovní břicha.
S filtrem, bez filtru
Sáčky se dodávají s filtrem i bez. Filtr pohlcuje pachy a uvolňuje plyny, aby nedocházelo k nafukování sáčku. Při koupání nebo sprchování je nutné přelepit filtr, protože ten by se kontaktem s vodou znehodnotil a přestal by fungovat. Někteří stomici dávají přednost sáčkům bez filtru.
Příslušenství pro péči o stomii
Pokud se o stomii a její okolí budete správně starat, vyhnete se případným potížím.
Pro život se stomií nejsou důležité jen sáčky, ale také příslušenství. Kůže v okolí stomie je namáhána častým vyměňováním podložky a jejím neustálým zakrytím, a proto si péči zaslouží.
Existuje mnoho přípravků, které například pomáhají udržovat okolí stomie zdravé, zvyšují bezpečnost při nošení pytlíku a nebo slouží k odstranění zápachu. Se správným výběrem vám pomůže stomasestra.
Aktuální limity stomických pomůcek a příslušenství hrazených pojišťovnou jsme pro vás sepsali ZDE.
Různé typy příslušenství pro péči o stomii
Prostředky pro odstranění stomické pomůcky
Pytlíky drží na svém místě díky kvalitním lepidlům, která jsou součástí podložky. Aby se kůže při odstraňování pytlíku namáhala co nejméně a nedošlo k poranění, používáme odstraňovač lepidla (adheziv).
Pomocí spreje nebo ubrousku se naruší vrstva lepidla a odstranění je šetrně a bez bolesti. Některé odstraňovače obsahují léčivé složky pro lepší péči o okolí stomie. Nebo vůni, která překryje případné pachy.
Pokud máte citlivou nebo podrážděnou pokožku, vyberte si odstraňovač bez alkoholu.
Prostředky ochranné
Ochranný film chrání okolí stomie před agresivním obsahem a pomáhá předcházet poškození kůže neustálým vyměňováním pytlíků. Film se aplikuje na čisté a suché okolí stomie před nalepením podložky. Vyrábí se jako sprej, krém nebo ubrousky. Po aplikaci ochranné bariéry je doporučeno pár vteřin počkat, aby zaschla a vytvořila správný povrch pro nalepení podložky. Pokud používáte krém, je dobré otřít přebytečné množství ubrouskem, aby na kůži nezůstala mastnota.
Ochranný pudr se používá na macerovanou nebo poškozenou kůži před nalepením podložky. Kůže by měla být po dobu hojení v suchu, aby nedocházelo ke zhoršení potíží. Pudr pomáhá tím, že absorbuje přebytečnou vlhkost a zklidňuje podráždění. Nanáší se v slabé vrstvě a je nutné chvilku počkat na vstřebání vlhkosti. Přebytečné množství sfoukněte nebo jemně smeťte ubrouskem.
Ochranná destička se používá při nerovnostech kůže, kde hrozí nebo již došlo k jejímu poškození. Lepí se na postižená místa před nalepením pytlíku a je vhodná i pro velké plochy.
Prostředky deodorační
Pohlcovač pachu eliminuje, neutralizuje nebo likviduje molekuly pachu, dle informací výrobců. Kapky, roztok, nebo sprej se aplikují v prostoru nebo přímo do sáčku (před nalepením pomůcky nebo pomocí výpustného systému).
Zároveň slouží jako lubrikant, aby se odpad nehromadil v okolí stomie, ale vše skončilo na dně sáčku.
Vyrábí se různé vůně (máta, levandule, citrusy apod.).
Prostředky zahušťovací
Pro potřeby ileostomiků se vyrábějí zahušťující přostředky. Ty slouží k tomu, aby zformovaly obsah stomického sáčku, který je u ileostomiků většinou velmi řídký. Můžete použít kapsle nebo sáček, které se vhodí do pytllíku před nasazením, nebo pomocí výpustě. Jakmile se tekutý obsah smíchá v sáčku se zahušťovačem, zgelovatí. Díky tomu zamezí podtékání, nafukování pytlíku a mohou pohltit zápach.
Krytky stomické
Krytka se používá po provedení irigace, kdy není nutné 1-2 dny používat sáček. To se hodí třeba do plavek a nikdo nepozná, že máte stomii.
Čistící prostředky
Před nalepením nové pomůcky je nutné okolí stomie důkladně očistit. K tomu slouží čistící prostředky, které jsou určeny přímo k ošetřování stomie.
Ubrousky jsou praktické zejména při cestování, kdy se hodí mít s sebou taštičku s pomůckami.
Pěny a roztoky jsou vhodné k mytí stomie u umyvadla nebo ve sprše.
Sprchové gely nejsou vhodné, protože obsahují oleje, které mohou odlepit pomůcku. Vhodné je také antibakteriální mýdlo. Pokud máte citlivou nebo poraněnou kůži, neměl by přípravek obsahovat alkohol.
Prostředky vyplňovací, vyrovnávací
Těsnící kroužek vyrovnává nerovnosti v okolí stomie. Zabraňuje podtékání, zlepšuje přilnutí podložky, chrání kůži a pomáha při podráždění pokožky. Kroužek je možné použít celý nebo jen část a podle potřeby vytvarovat. Nanáší se na čisté okolí stomie a až na něj se lepí podložka. Někdo dává přednost nalepení kroužku k podložce a následnému nalepení na břicho.
Vyplňovací pasta v tubě nebo proužcích slouží k vyrovnání nerovnosti v okolí stomie. Zabraňuje podtékání, zlepšuje přilnutí podložky, chrání kůži a pomáha při podráždění pokožky. Pasta se dle doporučení výrobce do okolí stomie nanáší před nebo po nalepení podložky (většinou vlhkými prsty, jinak je velmi lepivá). Pokud je pasta mastná, tak pod podložku vůbec nepatří.
Vyrovnávací destička se používá při nerovnostech kůže. Hojí kůži v okolí stomie, nebo předchází jejímu podráždění.
Vyrovnávací pásky zabraňují odlepování podložky a pomáhají držet pytlík na svém místě. Hodí se zejména při sportu nebo v situaci, kdy potřebujete jistotu, že vše zůstane na svém místě. Někdy je firmy uvádějí u ochranných pomůcek.
Pásy a přídržné prostředky
Rozlišujeme pás a pásek.
Pásek se používá při zvýšené fyzické aktivitě, nadváze, nebo nerovném povrchu v okolí stomie. Pytlík nebo podložka musí mít speciální ouška pro uchycení pásku. Má je většina dvoudílných a konvexních pomůcek a jenom pár jednodílných. Pásek je pružný, nastavitelný a pratelný. Jeho nošení zvyšuje přilnutí podložky a pocit bezpečí při nošení.
Břišní (kýlní) pás se používá při zvýšené fyzické aktivitě, aby se předešlo vzniku kýly. V případě, že kýla vznikla, slouží jako podpora pro oslabenou břišní stěnu. Pás se obléká vleže a má otvor pro pytlík, nebo je nutné ho vystřihnout. Neměl by se nosit 24 hodin denně, protože by zlenivělo a ještě více oslabilo břišní svalstvo.
Irigační sety a příslušenství
Irigace je vhodná pouze pro kolostomiky se stomií na sestupné části tlustého střeva.
Není vhodná pro ileostomiky, pacienty s Crohnovou chorobou, ulcerozní kolitidou, pacienty v pokročilém věku nebo při zdravotním omezení.
Co je irigace? Provádí se pomocí irigačního setu, kterým se naplní tlusté střevo vodou, což vyvolá peristaltické pohyby. Díky tomu dojde k důkladnému vyprázdnění střeva a než se opět naplní, tak to nějakou dobu trvá. Nemělo by dojít k vyprazdňování dřív než za 1-2 dny. Během té doby je možné používat minisáčky, krytky nebo stomické zátky. Určit, jak často provádět irigaci, je velmi individuální, někdo každý den, jiný za dva až tři dny. Vše závisí na pacientovi a zkušenostech.
Irigační soupravu tvoří zásobník vody, spojovací hadičky s regulátorem přítoku vody, zaváděcí kónus a odváděcí sáček. V Čechách se příliš nepoužívá.
Zátky stomické
Zátka se hodí v situacích, kdy stomický sáček překáží, protože je plochá a diskrétní, skoro jako náplast. Zátka je vhodná pro kolostomiky kteří irigují, nebo pro ty, kteří mají pravidelnou a formovanou stolici.