Logo České ILCO České ILCO, z.s. - dobrovolné sdružení stomiků

Nacházíte se zde:   

 Aktuality

 Lavička Českého ILCO

Lavička ILCO

Milí stomici, nevíte kde v Praze posedět?
Zveme Vás na lavičku s logem Českého ILCO. Najdete jí uprostřed Václavského náměstí za historickou tramvají (ve které je občerstvení), proti pasáži do divadla ROKOKO.
Pokud se na lavičce vyfotografujete (tak, aby bylo vidět i logo Českého ILCO), foto pošlete na email : ceske.ilco@centrum.cz (věc: LAVIČKA).
Fotky umístíme do fotogalerie. Každá desátá fotografie bude odměněna poukázkou do drogerie v hodnotě 100,-Kč. Nejnápaditější fotografie bude odměněna poukázkou v hodnotě 200,-Kč. Soutěž pokračuje i v roce 2017!
Leták lavička ILCO >


Vítězové v roce 2016:

1. místo
1. místo
2. místo
2. místo
3. místo
3. místo Přednášky nejen pro stomiky

Pozvánka

POZVÁNKY

České ILCO pořádá 24.4. a 22.5. přednášky v Informačním centru pro stomiky a lidi s onemocněním střev. V pondělí 9.10.2017 se koná Den otevřených dveří.
Kde:   Polská 15, Praha 2
Podrobné informace >

Pravidelné bezplatné aktivity pro onkologicky nemocné a jejich blízké nabízí centrum Amelie, z.s.
Pravidelné aktivity >

Centrum Amelie v Praze Vás v měsíci březnu zve na velmi zajímavé přednášky a besedy.
Program v březnu > S.TOMÍK má básnické střevo

Básnické střevo

České ILCO, z. s. vyhlašuje soutěž pro stomiky a jejich blízké s názvem: "My básnické střevo máme, s osudem se vyrovnáme".
S nápadem na uspořádání soutěže přišel stomik, který uvádí: Hledal jsem význam úsloví "mít básnické střevo". Proč se neříká "mít básnické srdce nebo hlavu…." Zaujal mě jeden názor. Cituji: "Proč básnické střevo? Asi proto, že to nejlépe ze všech orgánů vystihuje tu podstatu, že člověk je plný názorů, pocitů, pohledů a slov, které z něj pak vycházejí v podobě básně".
Básničky by neměly přesné zaměření. Jistě budou vycházet z pocitů a zkušeností, ze života stomiků všeobecně. Básničku můžete doplnit fotografií.


Podmínky soutěže >


 Náš usměvavý kamarád Boris nás navždy opustil

Boris Hybner

Ta zpráva přišla v sobotu 2. 4. 2016 jako blesk z čistého nebe - pár dní potom, co jsme se zájmem sledovali na televizních obrazovkách "13. komnatu" Borise Hybnera, českého mima, herce, režiséra, scenáristy a vysokoškolského pedagoga, kterému před 9 lety diagnostikovali rakovinu. Vyléčil se, stal se stomikem a s humorem dodával chuť do života novým stomikům.

Nechceme věřit tomu, že jsi nás navždy opustil. Měl jsi tolik plánů, byl jsi nezdolným optimistou, rozdával jsi radost. Nikdo z nás, kdo jsme Tě, Borisi, měli možnost poznat osobně, ať už na setkáních stomiků, při křtu knihy Ať žijí 100mici nebo při jiných příležitostech, na Tebe nikdy nezapomene. Je nám moc líto, že jsi odešel tak náhle a tak brzo. Všichni jsme Tě měli rádi, byl jsi náš usměvavý a laskavý kamarád. Patřil jsi do naší rodiny stomiků, budeme na Tebe a Tvůj humor vzpomínat.


13. komnata Borise Hybnera >


 Konference ŽENY ŽENOU

Konference ŽENY ŽENOU

Oslavit ženy jako iniciátorky a realizátorky změn, nastavit nový úhel pohledu na jejich aktivity, pozměnit způsob, jak ženy vnímáme a inspirovat další – ženy i muže k činům, které prospějí celé společnosti bylo cílem konference ŽENY ŽENOU, muži můžou aneb Ženy ve veřejném prostoru. Více než 120 lidí přilákala zážitková a inspirační konference, kterou 14. ledna 2016 uspořádala organizace SPIRALIS ve spolupráci s iniciativou Moudré podnikání žen. Konference se zúčastnili i zástupci Českého ILCO předsedkyně Marie Ředinová a Josef Matoušek.


Další informace o konferenci >

Jak poutavě představit vlastní příběh >


 Fotosoutěž WOD

logo WOD

U příležitosti oslav Světového dne stomiků vyhlašuje České ILCO fotosoutěž s cílem přiblížit běžný každodenní život stomiků.
Téma: Stomik a jeho přátelé
Uzávěrka soutěže: 31. srpna 2015


Pravidla soutěže >

Vyhodnocení soutěže >


 Lepší kvalita života pro pacienty se stomií?

Implantat

Mnoho lidí pociťuje nepohodlí, když musí nosit na břiše sáček naplněný výměšky, který je nutné vyměňovat. Ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady Praha je testován nový implantát pro stomiky s ileostomií, který nahradí stomický sáček, což bude znamenat významné zlepšení života se stomií.

Podrobnosti o klinické studii > Těsnící kroužky Stomahesive

Kroužky Stomahesive

Těsnící kroužek Stomahesive® vás spolehlivě ochrání před podtékáním. Unikátní je v tom, že je opět vyroben z hmoty Stomahesive®, která podporuje hojení pokožky. Je flexibilní, neobsahuje alkohol, tudíž nepálí. Můžete ho tvarovat, trhat, vrstvit – zkrátka pracovat s ním dle vaší potřeby.

Pro koho je těsnící kroužek Stomahesive® určen?

  • Pro ty z vás, kteří máte nerovnosti v okolí stomie.
  • Pokud máte stomii v kožní řase, kterou potřebujete vyplnit.
  • Potřebujete-li spolehlivou ochranu před podtečením.

Více se o těsnících kroužcích Stomahesive® dozvíte na stránkách ConvaTec

V případě, že byste rádi získali vzorek kroužku, volejte na bezplatnou StomaLinku ConvaTec 800 122 111. Nový časopis KLOKANOVINY

Klokanoviny

Společnost Lipoelastic a.s. vydává nový časopis KLOKANOVINY, jehož prostřednictvím Vás chce informovat o nových stomických pomůckách, ošetřovatelských postupech, poradit Vám, jak se stomií bezstarostně cestovat, jak se oblékat a co jíst . Dále se můžete těšit na zajímavé příběhy stomiků, praktické rady stomasester, zábavné kvízy, soutěže a další překvapení.

Časopis KLOKANOVINY může zdarma a diskrétně dostávat každý z Vás, kdo zavolá na bezplatnou zákaznickou linku 800 900 209 a nebo vyplní přihlášku na

www.stomicke-pomucky.cz/ (sekce "služby pro vás"). Stomické pomůcky ve vodě - soutěž

Plavání

Stále se setkáváme s názorem, že se stomickými pomůckami není radno se koupat. Užívejte si léta u vody a pak nám napište, jaké používáte stomické pomůcky, zda jste s nimi spokojeni a jak dlouho se ve vodě bez problémů pohybujete. K vyplnění prosím použijte přiložený dotazník.

Dotazník zašlete do 6.10.2014 na mail predseda@ilco.cz . Pět vylosovaných účastníků dostane pěkný věcný dárek.

Děkujeme a přejeme hezké prázdniny.

Leták soutěže >

Dotazník > Znám své léky

logo AIFP

Bezplatná online poradna Znám své léky vám pomůže vyznat se v lécích, které užíváte, odhalit případné interakce, tj. vzájemnou nesnášenlivost léčiv, a poukázat na konkrétní potraviny a bylinky, kterým byste se měli vyhnout. Poradna není v žádném případě náhradou odborných rad lékaře, pouze doplněním informací pro pacienty, jež mají zájem se dozvědět víc.

Jak poradna funguje? Do formuláře stačí zadat správné názvy všech užívaných léčiv. Vámi zaslaný seznam bude zanalyzován spolupracujícími odborníky napojenými na databázi léčiv společnosti Infopharm. Nejpozději do 2 dní od zadání dotazu (u komplikovaných dotazů nejpozději do 7 dní) obdržíte e-mailem informaci o tom, zda zadané léky jsou, či nejsou ve vzájemné interakci a jakým bylinám a pokrmům byste se měl/a vyhnout. Poradna probíhá zcela anonymně a bezplatně.

Vstup do poradny > Hledáte zaměstnání?

Práce OZP

AV Institut s.r.o. (dříve Santé Institut s.r.o.) je provozovatelem nově spuštěného portálu www.praceozp.cz. Ve spolupráci s Nadačním fondem pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením nabízí pomoc osobám se zdravotním postižením (OZP) při hledání zaměstnání na otevřeném trhu práce a současně poskytuje vzdělávání zaměstnavatelů v problematice zaměstnávání OZP. České ILCO a AV Institut s.r.o. jsou partneři v oblasti pomoci zprostředkování zaměstnání stomikům. Prosím, využívejte to.

Více informací na www.praceozp.cz

Tisková zpráva > Pacienti s nespecifickými střevními záněty

IBD

Občanské sdružení Pacienti IBD vzniklo se záměrem informovat, pomáhat a sdružovat paciety s nespecifickými střevními záněty jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Občanské sdružení Pacienti IBD bude v květnu 2014 pořádat již druhý ročník happeningu Světový den IBD, který naváže na celoevropskou snahu upozornit a informovat veřejnost o chronických střevních onemocněních.


 Odborná konference Českého ILCO 8. - 9. 11. 2013

ILCO konference 2013

Ve dnech 8. - 9. listopadu 2013 se v hotelu ILF v Praze konala odborná konference projektu ŽIVOT BEZ OMEZENÍ - LIFE WITHOUT LIMITES. Konference se zúčastnilo téměř 60 zástupců z 18 klubů stomiků. Účastníci byli jsme seznámeni s dosavadními zjištěními, předáváním získaných informací a vedením projektu. Byly již schváleny 2 monitorovací zprávy, celkem bylo podpořeno 256 osob. V rámci odborné konference proběhla řada odborných přednášek a prezentací.

Program konference>

Podrobný záznam z průběhu konference>

Prezentace projektu>

Mnoho fotografií z průběhu konference naleznete ve fotogalerii> od Broni Tučného.


 Změna v úhradě stomických pomůcek

Bez konzultace s odbornou veřejností, organizací stomiků a firmami od 1.1.2013 pojišťovny plošně snížily úhradové ceny. V dopise VZP zaslaném výrobcům, byla stanovena stanovena výše úhrady pro jednotlivé typy stomických sáčků. V platné právní úpravě (Příloha č. 3 k novele zákona č. 48/1997 - najdete ji v ILCO Zpravodaji 2/2011) je stanoven měsíční limit pro čerpání stomických pomůcek. Tuto skutečnost plátci (pojišťovny) od letošního ledna nerespektují a stanovili úhradu pomůcek za kus. Pro pacienty je to nevýhodné. Začátkem roku byly po řadě stomiků požadovány v lékárnách vysoké doplatky přesahující 10 tisíc korun. Na vzniklou situaci reagovaly firmy dočasným snížením cen, aby stomici na pomůcky nemuseli doplácet. Dále probíhají usilovná jednání, se snahou změnit nepříznivý stav.

V případě nejasností doporučujeme zavolat na bezplatnou stomalinku příslušné firmy, kde Vám rádi podají aktuální informace o úhradě konkrétní pomůcky, kterou používáte.

Pokud se setkáte s problémy v předpisování pomůcek, informujte nás, abychom mohli účinně argumentovat při našich jednáních. 20. výročí založení Českého ILCO

ILCO 20 let

Ve dnech 19. – 21.10.2012 se v Praze konala Pacientská konference stomiků s mezinárodní účastí, kterou organizovalo české ILCO u příležitosti oslav dvaceti let od svého založení. Na této konferenci byly zastoupeny všechny kluby stomiků v ČR, přijely delegace ze Slovenska, Polska, Německa, Srbska a Bosny a Hercegoviny. Záštitu nad touto třídenní akcí s odborným programem poskytl dokonce i primátor hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda,CSc.

Podrobný záznam z průběhu konference>

Velmi aktuální bylo vystoupení Mgr. Jakuba Krále z Ministerstva zdravotnictví ČR o připravované nové kategorizaci stomických pomůcek.

Pacientská konference z pohledu stomasestry>

Pacientská konference očima účastnice>

Mnoho fotografií z průběhu konference naleznete ve fotogalerii> od Broni Tučného.

Videoprezentaci fotografií naleznete na YouTube>


 Ukazujeme pacientům, že se stomií se dá žít

Moje medicína

Žít se stomií není jednoduché, lidé se jí musí přizpůsobit a upravit svoji stravu, pitný režim i další aktivity. Na webu www.mojemedicina.cz najdete rozhovor s Ing. Marií Ředinovou o úkolech Českého ILCO a článek Ukazujeme pacientům, že se stomií se dá žít.


 Výživa v nemoci

Výživa v nemoci

Zajištění vhodné výživy nemocného, o kterého se staráme, je jedním ze základních předpokladů celkové pohody a udržení dobrého zdravotního stavu dotyčného či zabránění tomu, že se jeho zdravotní stav nebude dále zhoršovat. Pečující může zajistit, aby výživa nemocného splňovala následující požadavky:


  • pestrá a pravidelná strava s dostatečným obsahem všech základních živin,
  • denní dávka rozdělená do minimálně 5 porcí denně,
  • dostatečné množství tekutin (minimálně 2 litry denně),
  • využití přípravků tekuté výživy pokud není příjem živin a energie dostatečný,
  • v případě potřeby konzultace nutričního specialisty.

Podpora výživy musí být součástí komplexní péče o nemocného, zvláště u skupin ohrožených nedostatečným příjmem potravy a z toho plynoucí podvýživou.

Na webovém portálu VÝŽIVA V NEMOCI naleznete mnoho informací o výživě v nemoci, po operaci, výživě u nádorových onemocnění, diabetiků ... Národní onkologický registr - kolorektální karcinom v ČR

Data NOR

Národní onkologický registr eviduje výskyt zhoubných nádorů na území celého státu a všech věkových kategorií populace. U nás byl založen v roce 1953. V roce 1976 byl přebudován podle mezinárodně přijatých zásad a údaje lze srovnávat s jinými státy.

U nás je ze zákona povinné registrovat všechny zhoubné nádory. Náš registr je svým celorepublikovým záchytem a relativně dlouhou historií ojedinělý v Evropě i na světě. Lze hodnotit i úspěšnost onkologické péče, je možné zjišťovat incidenci, prevalenci i mortalitu.

Na jarním zasedání Českého ILCO přednesl doc. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D. velmi zajímavý přehled a rozbor dostupných dat, která se týkají kolorektálního karcinomu v ČR. V roce 2007 bylo v ČR nově diagnostikováno 7 826 pacientů s kolorektálním karcinomem, v roce 2008 pak 8 236 pacientů, v letošním roce je očekávánou 8600 nových pacientů. Díky stále kalitnější péči se roční mortalita nezvyšuje (asi 4000 pacientů).

Stáhnout prezentaci> (PPS - 7,1 MB)

Na webovém portálu o epidemiologii nádorů České republiky můžete vytvářet interaktivní analýzy vámi vybraných onkologických diagnóz. Na portálu www.rektum.cz naleznete trendy výskytu nádorů tlustého střeva a konečníku. Aktuality o rakovině tlustého střeva a konečníku a o kolorektálním screeningu, které se objevily v českých nebo zahraničních médiích naleznete na stránkách www.kolorektum.cz .


 

Navigace vlevo

 

Sponzoři

IČO: 449 947 88
Bankovní účet:
131 054 439 / 0300

Sponzoři ILCO

Dnes je: středa
28. června 2017

České ILCO, z.s.

Kontaktní adresa:

Polská 15
120 00 Praha 2
(+420) 728 870 963
Provoz infocentra
e-mail: info@ilco.cz
Terezka Nejsem tabu
Facebook Facebook ILCO
Facebook Facebook stomik.cz

Jste 236423.
návštěvník tohoto webu

Aktuality

Pozvánky na akce klubů

Napsali o nás

© 2010 Pavel Kreml